Güneş Fırtınası – GPS Etkisi

solar-flare-2011

http://www.n3kl.org/sun/noaa.html” web sitesinden güneş fırtınası durumunu takip edebilirsiniz.

 

Şu an güneş fırtınası aktivite durumu : http://www.n3kl.org/sun/images/noaa_kp_3d.gif?
Güneş Fırtınası aktivite durumuna tıklayarak 4 günlük grafiksel gösterime ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ:
Grafikte tüm çubuklar yeşil ise bir sıkıntı yaşamazsınız.
Sarı ya da kırmızı barlar var ise GPS özelliklerini kullanırken sorun yaşayabilir ya da verim alamayabilirsiniz.

Bir güneş fırtınası süresince güneşten kopan çeşitli parçalar etrafa saçılırlar, güneş dünyamıza çok uzak mesafede olsa bile bu parçalar 2000 km/saniye hızla dünyaya çarparlar.  Güneş fırtınalarının en bilinen sonucu kutup ışıklarıdır (polar lights).  Dünyanın manyetik alanı bizi güneş fırtınalarının bu etkilerinden korur.

2012 senesinden beri güneş fırtınaları son 5 yılın en yüksek seviyelerine ulaşmıştır ve bu şekilde  devam etmektedir. Bu artışın dünyamız üzerinde etkilerinin belirli bir kısmı halen daha kestirilememektedir. Bu fırtınaların bizi etkileyen kısımı ise, güneşten kopan bu parçaların GPS uydularını etkilemeleridir. Multikopter sistemlerinde pozisyon sabitleme, otonom geri dönüş, güzergah uçuşu gibi özellikler bu fırtına günlerinde verimli çalışmamaktadır.

Bu fırtınaların etkisini daha net görebilmek için fırtınalı (güneş fırtınası) bir günde multikopter açık bir alana konmuş ve hiç kıpırdatılmamıştır.  Alınan veriler gerçek pozisyondan ciddi sapmalar göstermektedir. Güneş fırtınasının şiddetiyle doğru orantılı sapmakar gerçekleşmektedir. Bu ölçümler aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

http://gallery.mikrokopter.de/main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=106467&g2_serialNumber=1

Multikopter uçuşlarınızdan önce güneş fırtınası durumunu www.robomore.com web sitemiz üzerinden kontrol etmenizi öneririz.

Tarih: 18 Mayıs 2013 Kategori: TurkUAV

Back to Top