İHA kayıt sistemi (iha.shgm.gov.tr) 02.05.2017 tarihi itibariyle yenilenmiştir

ihashgm

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü duyurusu aşağıdadır;

Bir önceki sistemde kayıtlı olan kullanıcılar yeni sisteme kullanıcı adına TC Kimlik numaralarını, Şifre bölümüne boşluksuz veya işaretsiz gün ay ve yıl bilgilerini yazarak giriş yapabileceklerdir.

Bir önceki yazılımda kayıtları onaylanmış olan kullanıcılar sistemdeki araçlarını kullanılabilir vaziyette bulacaklardır.

Yeni sisteme İHA’nın sahipliği bilgisi ilave edilmiştir. Bir önceki sistemde araçla ilişkilendirilmiş pilotlar yeni yazılım formatına İHA’nın aynı zamanda sahibi olarak aktarılmışlardır.

Aslında ilişkili göründükleri İHA’nın sahibi olmayan kullanıcıların sisteme girerek “kayıt düzeltme kapsamında satış yapıyorum” seçeneğini tıklamaları ve İHA’nın gerçek sahibine satış kaydı yapmaları; satış kaydı yapılan kişi veya işletmenin de yine aynı seçeneği tıklayarak satın alma kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu işlemlerde fatura tarihi ve numarası aranmayacaktır.

01 Ağustos 2017 tarihine kadar bu işlemi tamamlamayan kullanıcılara cezai işlem uygulanacaktır.

Eğer yeni sistemde kaydınız bulunmamaktaysa kişisel ve ticari kayıt hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız >>

Kayıt işleminin tamamlanmasının ardından sizin adınıza satış kaydı yapılmış araç satın alınan İHA kayıtlarım sayfasında görüntülenecektir.

Duyurunun orjinal metni için tıklayınız.

 

İHA kayıt sistemi (iha.shgm.gov.tr) bilgi aktarımı hakkında

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru aşağıdadır;

Bir önceki sistemde TC kimlik numarası bulunmayan kullanıcılar yeni sisteme aktarılmamışlardır. Bu kullanıcıların sisteme tekrar kayıt olmaları gerekmektedir.

Bir önceki sistemde kayıtlı kullanıcılar yeni sisteme aktarılırken MERNİS sorgusuna tabi tutulmuşlardır. TC kimlik numarası, ad ve soyad bilgileri eşleşmeyen kullanıcılar sisteme giriş yapamayacaklardır.

Bu kullanıcıların sisteme girebilmeleri için ad – soyad bilgilerini düzenlemeleri istenecektir.

TC kimlik numaralarıyla sisteme giriş yapamayanların bireysel ve/veya ticari olarak sisteme kayıt yaptırmaları ve araç kayıtlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Bir önceki sistemde onay bekleyen kullanıcılar da yeni sisteme aktarılamamıştır. Yeniden kayıt olmaları gerekmektedir.

01 Ağustos 2017 tarihi itibariyle hatalı kayıtlar sistemden silinecektir.

Duyurunun orjinal metni için tıklayınız.

Tarih: 4 Mayıs 2017 Kategori: İnsansız Hava Aracı

Back to Top