Lithium-Polymer (Li-Po) Bataryalar Kullanımı ve Önemli Talimatlar (Tavsiyeler)

maxresdefault

Bu yazımızda Lithium-Polymer (Li-Po) bataryalarınızı daha verimli ve güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için gerekli olan kullanım talimatları (tavsiyeleri) aşağıda verilmektedir.

1- Lithium-Polymer(Li-Po) Bataryalar ile Şarja/Deşarja Başlamadan Önce

 1. Bataryanızın hasar alıp almadığını inceleyiniz. Eğer hasar almışsa bataryanızı şarj etmeyiniz.
 2. Bataryanızda şişlik kontrolü yapınız. Şişmiş kısımlar varsa bataryanızı şarj etmeyiniz.
 3. Bataryanızda her hangi bir akıntı ve/veya sızım varsa bataryanızı şarj etmeyiniz.
 4. Bataryanızı şarj etmeden hücrelerini kontrol ediniz (Li-Po Ölçüm cihazı, vb.). Hücrelerde belirgin derecede voltaj farkı varsa bataryanızın kullanımı sakınca oluşturabilir.
 5. Bağlantıları kontrol ediniz, Pozitif(+) ve Negatif (-) kutupların doğru şekilde bağlandığından emin olunuz. Kısa devre oluşması tehlike unsuru taşımaktadır.
 6. Şarj ünitenizin düzgün olarak çalıştığından emin olun. Detaylı bilgiler için Şarj ünitesi kullanma kılavuzuna bakınız.

2-Lithium-Polymer(Li-Po) Bataryalar ile Şarj/Deşarj İşlemi

 1. Bataryalarınızı şarj/deşarj etmeden gerekli incelemeleri yapmanız gerekmektedir. Şişlik akıntı ve hücresel aşırı voltaj farklılıkları tehlike göstergesidir. Bu durumlarda bataryanızı şarj/deşarj etmeyiniz.
 2. Şarj ünitenizi yanmaz çimento blok veya yanmaz materyal ile çevreleyiniz.
 3. Şarj ünitesini çimento zemin üzerine koyunuz.
 4. Kendiniz ile şarj ünitesi arasında yatay olarak yaklaşık 150 cm güvenlik mesafesi bırakınız.
 5. Kendiniz ile şarj ünitesi arasında dikey olarak yaklaşık 300 cm güvenlik mesafesi bırakınız.
 6. Şarj ünitesini yanmaz madde ile çevreleyiniz.
 7. Yanıcı ve patlayıcı maddelerden uzakta güvenli bir bölgede şarj/deşarj yapılmalıdır.
 8. Batarya şarj veya deşarj olurken gözlem yapılan alan kapalı bir ortam olmamalıdır.
 9. Bataryanız şarj olurken asla ortamı terk etmeyiniz. Şarj boyunca bataryanızı gözlem altında tutunuz. Gözlem yapmanız şarj/deşarj işlemleri sırasında oluşabilecek problemlere hızlı bir biçimde müdahale etmenizi ve hasarı minimum seviyede tutmanızı sağlayacaktır.
 10. Yangın durumunda ana güç kablosunu çıkarınız.
 11. Lithium-Polymer (Li-Po) bataryanızı asla başka türlerde kimyasallara(NiCd, NiMh) göre hazırlanmış cihazlarla şarj etmeyiniz.
 12. Bataryalarınızı Li-Po şarjı için özel üretilmiş güvenli cihazlarda şarj etmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir. Aksi takdirde tehlike unsuru taşıyan durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 13. Bataryalarınızı şarj ederken şarj limitlerini aşmamanız gerekmektedir. Örnek olarak 10000mAh kapasiteli bir batarya 10 A veya altında şarj edilmelidir.
 14. Bütün bataryaları ayrı ayrı şarj ediniz. Her birinin hücrelerini şarj miktarlarını ve doğru voltaj/amper değerlerini kontrol ediniz.
 15. Bataryalarınızı limitler dışında şarj yada deşarj etmeyiniz. Bu işlem bataryalarınıza zarar vermektedir.
 16. Li-Po bataryalar şarj/deşarj durumundaki sıcaklığının çok yüksek veya düşük olması Li-Po bataryanızın performansını düşürmektedir. Önerilen şarj/deşarj batarya sıcaklığı 0-60 C derece arasında olmalıdır.

wpid-uyari

 

Bataryanız ile şarj işlemine başlamadan önce talimatları dikkatlice okuyunuz. Oluşabilecek aksilikler yangın ve patlamalara sebep olabilir!

 

3- Lithium-Polymer(Li-Po) Bataryaların Saklanması

 1. Li-Po bataryaları hiçbir zaman boş olarak saklamayın, her uçuştan sonra uygun bir şekilde şarj ediniz ve saklayınız.
 2. Eğer bataryalarınızı uzun süre kullanmayacak iseniz (1 haftadan uzun bir süre) bataryalarınızı tam dolu saklamayınız. Bataryalarınızı saklama voltajı değeri olan hücre voltajı 3.8V veya 3.9V değerine (6S için 22.8V-23.4V, 4S için 15.2V-15.6V, 3S için 11.4V-11.7V) kadar şarj ediniz ve bu şekilde saklayınız. Şarj ünitenizin “Storage”  modunu kullanarak bataryalarınızı saklama voltajında şarj edebilirsiniz. Detaylı bilgi için şarj aleti kullanma kılavuzuna bakınız.
 3. Bataryalarınım mümkün olduğunca Li-Po taşıma çantalarında muhafaza ediniz.
 4. Bataryalarınızı yanmaz çimento bir zemine koyunuz.
 5. Saklama alanı ile sizin aranıza yatay olarak yaklaşık 60 cm güvenlik mesafesi bırakınız.
 6. Saklama alanı ile sizin aranıza dikey olarak yaklaşık 300 cm güvenlik mesafesi bırakınız.
 7. Bataryalarınızı yanmaz bir madde ile çevreleyiniz ( Li-Po Taşıma çantası veya yanmaz kumaş gibi).
 8. Asla uzun süreyle bataryanızı gözlem dışı bırakmayınız.
 9. Haftada en az 1 kere olmak üzere bataryanızı kontrol ediniz Bataryalarınızın voltaj gerilimini ölçün, eğer bataryalarınız uzun süre boş kalır ve hücre voltaj değerleri 3.0V altına düşer ise ( 6S için 18.0V, 4S için 12.0V, 3S için 9.0V)  Li-Po bataryalarınız kullanılamaz duruma gelmektedir.
 10. Bataryalarınızı 1 aydan uzun süre kullanmayacaksanız ve saklama voltajında bekletiyorsanız, bataryalarınızı 1 aylık periyodlarda boşaltıp doldurmanız gerekmektedir. Şarj biriminizin “Discharge”  modunu kullanarak bataryalarınızı boşaltabilirsiniz. Bataryalarınızı güvenli bir şekilde boşalttıktan sonra bataryanızı “Charge” modu ile tam dolu bir şekilde şarj ediniz. Eğer bataryalarınızı saklamaya devam edecek iseniz şarj ünitenizin “Storage”  modunu kullanarak bataryalarınızı tekrar saklama voltajında şarj edebilirsiniz. Detaylı bilgi için şarj aleti kullanma kılavuzuna bakınız.
 11. Bataryalarınızı sakladığınız alanın yakınına yanıcı ve patlayıcı maddeler koymayınız.
 12. Bataryalarınızı oda sıcaklığında ( 10 C derece ile 25 C derece arası ) saklayınız.
 13. Bataryanızın sağlam olduğuna emin olduktan sonra saklama işlemine geçiniz.
 14. Bataryaların kötü koşullarda ( nemli, rutubetli, 0 dereceden düşük 50 dereceden yüksek, güneş ışığına maruz kalan ortamlarda ) muhafaza edilmesi şarj ömrünü kısaltıp performansını azaltacağı gibi bataryanız tehlikeli bir duruma gelebilir.

4-Lithium-Polymer(Li-Po) Bataryaların Kullanımı ve Uyarılar

 1. Bataryanızın hasar alıp almadığını inceleyiniz. Hasar görmüş bataryaları kullanmayınız.
 2. Bataryanızda şişlik olup olmadığını kontrol ediniz. Şişlik durumunda bataryanızı kullanmayınız.
 3. Bataryanızı akıntı ve sızım durumlarına karşın kontrol ediniz. Akıntı ve sızım durumunda bataryanızı kullanmayınız.
 4. Bütün hücrelerin voltaj durumlarını kontrol ediniz. Birbirinden bariz miktarda farklı hücreler varsa bataryanızın kullanımı sakınca oluşturabilir.
 5. Bağlantıların doğru yapıldığından emin olun. Kısa devre oluşumu tehlike unsuru taşımaktadır.
 6. Bataryalarınızı %20 (DOD voltaj limiti her bir hücre için 3.0V altına inmemelidir) limitinin altında kullanmayınız.
 7. Hasar görmüş bataryaları kullanmaya devam etmeyiniz. Hasar görmüş bataryalarınızı sertifikalı geri dönüşüm şirketlerine gönderiniz.
 8. Kısa devreler yangına sebep olabilir. Yanlışlıkla kısa devre yaptığınızda bataryanızı güvenli bir noktada 30 dakika gözlemleyiniz.
 9. Bataryalarınızı modifiye yapmayınız. Güç kablolarını kesmeyiniz yâda değiştirmeniz.
 10. Bataryalarınızı dikkatli kullanınız ve delmeyiniz. Bataryanın delinmesi yangına sebep olabilir.
 11. Aracınızda bataryalarınızı bırakmayınız.
 12. Bataryalarınızı asla direk güneş ışığına maruz bırakmayınız. 45 derecenin üzerindeki bir sıcaklığa uzun süre maruz kalan bataryalarınız bozulabilir ve yanabilirler.
 13. Kaza durumunda bataryalarınızı güvenli bir noktada 30 dakika boyunca gözlemleyiniz.
 14. Batarya hücrelerinizin aşırı ısınmasına izin vermeyiniz. Aşırı ısınan hücreler bozulmaya ve yangına sebep olabilir.
 15. Bataryalarınızı suyla ve nemli ortamla temasından kaçınınız.
 16. Bataryalarınızı başka bataryalarla birleştirmeyiniz.
 17. Bataryalarınızı daima çocukların ulaşamayacakları yerlerde muhafaza ediniz.
 18. Li-Po içindeki iletken kimyasal sıvının yüz ve gözle temasından kaçının. Temas halinde bol su ile temizleyin ve doktora gidin.
 19. Sızıntı ve akıntısı olan bataryalarla temastan kaçının.
 20. Şarj ve deşarj sırasında bataryanızda şişme gözlemlerseniz ana güçle bağlantıyı kesiniz ve bataryanızı güvenli bir ortamda 30 dakika boyunca gözlemleyiniz. Şarja devam etmeniz yangına sebep olabilir.
 21. Li-Po bataryalarınız yanıcı ve patlayıcı maddelerdir. Bu yüzden çok dikkat edilmeli ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Şarj setinizin yakınında ve uçuşlarda her zaman küçük bir yangın tüpü bulundurunuz.
 22. Kesici ve delici bir alet ile bataryanın delinmesi, yüksekten sert bir şekilde yere düşmesi, bükülmesi, bataryanın üstündeki koruma tabakasının yırtılması, bataryanın artı eksi uçlarının birbirine temas ettirilip kısa devre yapılması, suya maruz kalması, vb. durumumda bataryanız çok tehlikeli bir duruma gelebilir.
 23. Li-Po bataryalarınız zaman ile performanslarında azalmalar yaşar, bu performans düşüşleri sisteminizde uçuş süresinin kısalması olarak sisteminize yansıyacaktır, uçuş sürelerinizde ciddi düşüşler yaşarsanız ( Örnek; sistem ağırlığınız her koşul aynı olmak şartı ile 20dk olan süreler 10-8 dk altına düşmesi gibi. ) bataryalarınızı değiştirmeniz sistemden daha iyi bir uçuş performansı almanızı sağlar.
 24. Eğer sisteminiz ile kaza yaşamış iseniz ilk önce bataryanızı sistemden ayırın ve tehlikeli olmayacak bir bölgeye bataryanızı bir müddet bırakın ve bataryanızın durumunu gözlemleyin. Eğer bataryalarınızda normalin çok üstünde bir ısınıma ve şişme gözlemlerseniz, bataryanızı güvenli bir alana götürüp yangın söndürme tüpünüz ile müdahale edecek şekilde hazırlığınızı yapınız.
 25. Çok soğuk havalarda bataryalarınız performansında düşüşler yaşanabilmektedir. Bu performans düşüşü sisteminizin havada kalma süresini etkilemektedir. Daha detaylı bilgi için Soğuk Havalarda Uçuş İpuçları yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Liwpid-uyari-Po Bataryalar, deneyimli yetişkinler içindir. Batarya kullanımında küçüklere bir yetişkin eşlik etmelidir, 18 yaşın altındaki çocukların batarya kullanımı tavsiye edilmez.

Bataryaların uygulama ve çalışma bilgisine sahip olmayan kişiler tarafından kullanılması ciddi yaralanma ya da maddi hasara yol açabilir. Bataryaların güvenli bir şekilde kullanımı sahibinin sorumluluğundadır. Bataryaların kullanımından kaynaklanan herhangi bir bedensel yaralanmalar veya maddi hasar için Robonik Mekatronik Teknolojileri sorumlu değildir.Satın alarak ve bu bataryayı kullanarak, alıcı ve kullanıcı bu ürün ile ilişkili tüm riskleri üstlenir. Bu koşulları kabul etmiyorsanız, bataryayı kullanmaya devam etmeyin. Bataryalarınızı şarj/deşarj etmeden önce yukarıdaki güvenlik talimatlarını ve uyarıları okumalısınız.

 

15235348_11

 

Lütfen kullanılmaz durumdaki veya eskimiş bataryalarınızı direk olarak çöpe veya dış ortama atmayın, mümkünse batarya geri dönüşüm kutularına atın, eğer herhangi bir geri dönüşüm kutusuna ulaşamaz iseniz bizler ile iletişime geçin.

İletişim : info@robonik.com.tr / 0312 433 05 61 – Dahili (5)

 

Mehmet YILDIZ

Yüksek Mekatronik ve Küçük İnsansız Hava Sistemleri Mühendisi
MSc. Mechatronics & Small Unmanned Aerial Systems (sUAS) Engineer

İletişim: mehmet@robonik.com.tr / 0312 433 05 61 – Dahili (5)

 

 

 

Tarih: 7 Şubat 2017 Kategori: Genel, Genel, İnsansız Hava Aracı, Mikrokopter, TurkUAV

Back to Top