Soğuk Havalarda Uçuş İpuçları

TurkUAV, Octo, Winter, Mikrokopter, DJI, 3DR

Malum kış dönemindeyiz ve kış dönemi pek çok şehir için sert geçmekte. Kış aylarında uçuşa hazır siteminiz ile uçmak için dikkat etmeniz gereken hususları ve önerilerimizi bu yazı dizisinde sizler için özetlemeye çalıştık.

Sebepler

1- Lityum Polimer (Li-Po) bataryalar soğudukça kimyasal yapıları gereği daha yavaş elektrik üretip daha hızlı tükenirler. Sıcaklığın 15 derece altına düştüğü ortamlarda bütün Li-po bataryalarda bu sorun gözlenmektedir. Bazı olağan dışı durumlarda batarya hücresi 3.0V altına düşebilir. Bu tip durumlarda sistemde güç kaybı ya da aşırı düşük voltaj koruma moduna bağlı olarak uçuş performansında ve yan bileşenlerde problem gözlemlenebilir.

2-Yüksek irtifalarda hava basıncı düştüğü için motorlar gereken kaldırma kuvvetini oluşturabilmek için daha fazla güç tüketirler. Bundan dolayı yüksek irtifalardaki uçuşlarda batarya daha hızlı tükenir.

 

Soğukla Başa Çıkmanın Püf Noktaları

1-Öncelik ile kış aylarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri uçuşa hazır sisteminiz ve yan bileşenlerinin ( kamera / kamera dengeleme / görüntü aktarım birimi vb..) çalışma sıcaklarıdır. Bu bilgiler için üretici firmanın kullanma kılavuzuna bakmanızı tavsiye ediyoruz .

2-Her uçuştan önce tüm bataryaların tam olarak dolu olduğundan emin olun. Yaşanılan kaza ve kırımların çoğu düşük voltaj koruma moduna bağlı acil inişlerde gerçekleşmektedir.

3- Uçuş öncesi bataryaları 25 derece seviyelerinde ısıtın. Batarya ısıtıcı kullanılmasını tavsiye etmekteyiz. Eğer böyle bir imkanınız yok ise aracınızın içinde veya montunuzun içinde ısıtabilirsiniz ve el ile sıcaklık kontrolü yapabilirsiniz.

4- Sisteminizi bir kaç dakika havada sabit şekilde askıda tutun.

5- Sistem düşük voltaj uyarılarını dikkate alın ve asla 3.2V (6S içi 19.2V / 4S için  12.8 ) altına düşmeyin.

 

Kaynak : Hot Tips for Flying in the Cold 

Tarih: 8 Ocak 2016 Kategori: Genel, İnsansız Hava Aracı, Mikrokopter, TurkUAV

Back to Top