TurkUAV Kablo Bağlantılı İnsansız Hava Aracı Çözümü

Robonik-TURKUAV-İHA

Ürün Açıklaması

Robonik Mekatronik, İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin çeşitli endüstriyel ve güvenlik uygulamalarında kullanılmasını engelleyen sınırlı uçuş süresi sorununu aşmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan kablolu İHA çözümü sayesinde limitsiz uçuş süresi, sinyal karıştırıcılardan etkilenmeyen uçuş yeteneği ve kablolu operasyonda hareket edebilme gibi özellikleri sayesinde eşsiz operasyon çözümleri sunuyor.

“Tam otonom operasyon”

Geliştirilen kablo bağlantılı insansız hava aracı sistemi kalkış ve iniş dahil tam otonom operasyon, kolay ve hızlı mevzilenme, kablo üzerinden veri aktarımı sayesinde güvenli ve sinyal karıştırıcılardan bağımsız iletişim, acil durumlar için yedek batarya sistemi, su ve toz geçirmez mimari ile zorlu koşullarda operasyon yeteneği, 100 metreye kadar kablo mesafesi gibi yenilikçi özellikleri ile hem askeri, hem endüstriyel kalite standartlarına uygun bir şekilde tasarlanarak geliştirildi. Kablolu İHA çözümü sahip olduğu akıllı kablo sarma ve bırakma mekanizması sayesinde, İHA biriminden aldığı irtifa bilgisi ve kablo gerginliğine göre kablo mesafesini otomatik olarak ayarlamaktadır, bu sayede kablo sistemi İHA sistemine yük olmadan kullanılabiliyor.

Ticari, endüstriyel ve askeri versiyonlar halinde ulusal ve uluslararası pazara sunulması planlanan kablolu İHA sistemi, farklı insansız hava araçları ile uyumluluk, akıllı takip algoritması ile taşıtlara (kara-deniz) entegre edilebilecek mimari, gerekli durumlarda kablosuz uçuş desteği konularında geliştirilmeye devam ediyor.

Tamamen yerli ve milli teknolojiye sahip olan sistem, özellikle askeri operasyonlar, organizasyon güvenliği, kalabalık kontrolü, deniz savunması, iletişim, trafik yönetimi ve kontrolü, kaçakçılık gibi güvenlik uygulamalarının yanı sıra, inşaat ve şantiye kontrolü, fabrika baca kontrolü, verici ve anten birimleri arıza tespiti, izolasyon kontrolü, güç ve enerji hattı takibi, rüzgar türbini kontrolü gibi bir çok endüstriyel alanda da kullanım alanı bulacak.

Turkuav Kablolu İHA’nın öne çıkan özellikleri:

 • Hızlı mevzilenme ve tam otonom uçuş
 • Sinyal bozucu bağımsız (Jammer Free)
 • Kablo üzerinden güç ve veri aktarımı
 • 100 metre irtifa
 • Farklı İHA’lar ile uyum
 • Geniş faydalı yük seçenekleri
 • Yüksek çözünürlüklü termal görüntüleme
 • Optik zoom seçenekleri
 • Endüstriyel ve ticari kullanıma uygun

tethered station

 

Teknik Özellikler

Robonik Mekatronik olarak sunduğumuz kablolu İHA çözümü teknik özellikleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Uyumlu İHA TurkUAV, DJI, Yuneec vb.
Acil Batarya Kullanım Süresi 20 dakika*
Faydalı Yük Kapasitesi 2500 gr*
Kablo Uzunluğu 150 metre*
Çalışma Sıcaklığı -20 ile 50 derece
Uçuş Süresi Sınırsız
Yatay Takip Hızı 40 km/s*
Rüzgar Dayanımı 40 km/s*
Kablolu Veri Aktarım Özelliği Opsiyonel
Hareketli Platform Entegrasyonu Mevcut*
Kablolu Akıllı Takip Mevcut*
Çevresel Faktörler Su ve Toz Koruması

 

* Kullanılan İHA birimi ile alakalıdır, farklılıklar gösterebilir.

Güvenlik Uygulamaları

TurkUAV insansız hava sistemleri askeri, kolluk kuvvetleri ve güvenlik amaçlı kullanımlarda organizasyon güvenliği, toplumsal olaylara müdahale, petrol ve doğalgaz hattı, elektrik hattı kontrolü, arazi, tesis, yerleşim yeri kontrolü gibi uygulamalarda termal, kızılötesi ve günışığı kamera seçenekleriyle çözümler sunmaktadır.

Askeri Operasyonlar Askeri kara kuvvetleri operasyonları esnasında birliklere bilgi, güvenlik, daha geniş bir görüş açısı ve iletişim imkânı sunmaktadır.

Organizasyon Güvenliği Kalabalık insan topluluklarının katıldığı organizasyonlarda, kalabalık kontrolü, arazi doluluk durumları, altyapı çözümleri, araç ulaşılabilirliği, güvenlik risk analizleri ve yangın kaçış prosedür oluşturma gibi faaliyetlerde kullanılmaktadır.

Kolluk Kuvvetleri Operasyon esnasında ihtiyaç duyulan hava desteği İHA’lar ile sağlanabilmektedir. Helikopterlere oranla daha az maliyetli ve kolaylıkla erişebilir olması bu alanda İHA’ların avantajlarıdır.

Deniz Savunması Kontra korsanlık faaliyetleri, korsan gemi gözetimi ve analizi gibi faaliyetlerde faydalanılmaktadır.

Trafik Yönetimi Karayollarının ne denli verimli kullanıldığı verisinin toplanması ve ileriki projeler için bir referans bilgi noktası oluşturmak amacıyla en verimli ve düşük maliyetli prosedür İHA’lar ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kaçakçılık Ülke sınırları üzerinden yapılan yasa dışı mal ürün veya insan ticaretleri ve kaçakçılıklarla mücadelede, özellikle ulaşılması zor arazi şartları olan bölgelerde kolay, güvenli ve düşük maliyetli gözetim imkânı sağlanmaktadır.

İnşaat Şantiyeleri Çoğunlukla kırsal alanlarda, merkezi noktalardan uzak alanlarda gerçekleştirilen endüstriyel yoğunluktaki inşaat sahalarının güvenliği için pratik ve düşük maliyetli bir çözüm önerisi sunar.

Endüstriyel Uygulamalar

TurkUAV insansız hava sistemi çözümleri, petrokimya, doğal gaz, inşaat, iletişim, kamu hizmetleri, üretim ve fabrika gibi endüstriyel alanlarda izolasyon kontrolü, verici ve anten birimleri arıza tespiti, güneş paneli arıza tespiti, sızıntı tespiti, aşınma tespiti, arıza etüdü gibi birçok farklı uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

Rüzgar Türbinleri Türbin kuleleri ve kanatlarına dışarıdan yapılan gözle gözlem işlemini daha iyi (efektif), normal şartlarda tırmanarak veya vinç ile yapılan detaylı teftiş işlerini ise daha kolay, güvenli ve az maliyetle yapmaya olanak sağlar.

Boru Hatları Yüzlerce kilometre uzanan boru hatları üzerinde herhangi bir sızıntı veya aşınma tespitinin yanı sıra güvenlik denetimleri de daha hızlı, organize ve düşük maliyetle gerçekleştirilebilir.

Güneş Panelleri Binlerce panelin bulunduğu güneş enerjisi tarlalarında her bir panelin arıza tespiti, verimlilik oranı (termal kameralar ile) ve üzerinin toz kaplama durumunun tespiti için hem hızlı, hem de düşük maliyetli bir yöntemdir.

Soğutma Kuleleri Üretim fabrikalarının soğutma kulelerinin herhangi bir bakım ve/veya onarıma ihtiyaç duymasının tespiti gibi süreçlerin güvenli ve düşük maliyetle gerçekleştirilmesi adına kullanılmaktadır.

Yüksek Gerilim (Enerji Nakil Hatları) Yüksek gerilim hatlarının barındırdığı enerji miktarı ve kimilerinin bulundukları zorlu arazi şartları nedeniyle bakım ve arıza tespiti çalışmaları güvenlik ve yapabilirlik açısından oldukça meydan okuyucu şartları bulunmaktadır. İHA kullanımı ile bu riskler minimum düzeye indirilmektedir. Güvenli bir yöntem olan helikopter kullanımına oranla ise de çok daha az maliyetli olacaktır.

Altyapı Şehirlerin altyapısını oluşturan yolların, köprülerin, suyollarının, demiryollarının, havaalanlarının ve üst yapıların izlenmesi ve kontrolünü düşük maliyetlerle ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılır.

Maden ve Ocak TurkUAV İHA çözümü ile elde edilen 3D nokta bulutu model üzerinden kübaj, hacim ve alan hesapları gerçekleştirebilir, kontur çizgileri atayabilir, demiryolu, boru hattı, elektrik hattı gibi kolidor uygulamalarının işlemleri gerçekleştirilebilir

 

TurkUAV Kablo Bağlantılı İnsansız Hava Aracı Çözümü, profesyonel teknik ekibimiz tarafından eğitim ve destek hizmetleriyle birlikte siz müşterilerimize sunulmaktadır.

SHGM ONAYLI İHA EĞİTİMLERİ

Robonik Mekatronik Teknolojileri olarak 6 yıldır Ar-ge, üretim, teknik destek ve eğitim konularında hizmet vermiş olduğumuz insansız hava sistemleri tecrübelerimizi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından firmamızın da  çalışma gruplarında yer aldığı insansız hava sistemleri talimatı SHT-İHA kapsamında zorunlu hale gelen insansız hava aracı operatör eğitimleri konusunda siz kullanıcılar ile paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Firmamız 22.02.2017 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından İHA 0 ve İHA 1 kategorilerinde eğitim vermesi için yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda Robonik Mekatronik Teknolojileri ve Drone Okulu olarak profesyonel kadromuz ile sizlere hizmet sunmaktayız.

İHA Eğitimlerimiz:

 • SHGM Ticari İHA0 İHA1 Eğitimleri
 • İHA Operatör Eğitimleri
 • İHA Mesleki Eğitimleri

shgmyetki.jpg

Bize Ulaşın

TurkUAV Kablolu İnsansız Hava Aracı Çözümü ile ilgili Detaylı Bilgi, Fiyat Teklifi ve Demo Tarihi Almak İçin

Back to Top